30 września 2020 r. w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021. [ GALERIA ZDJĘĆ ] Z uwagi na istniejące obostrzenia związane z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 uroczystość odbyła się w zmodyfikowanej formie: bezpośrednio w uroczystości w Centrum Kongresowym uczestniczyła ograniczona liczba osób, a pozostała część Społeczności Akademickiej mogła oglądać ją na żywo za pośrednictwem Internetu. Na sali obecni byli pracownicy UP w Lublinie, przedstawiciele ośrodków akademickich z Lublina i regionu, władz rządowych, samorządowych, instytucji publicznych, współpracujących firm oraz studenci. „Musimy pamiętać, że nie kształcimy młodzieży na dzień dzisiejszy, tylko dla przyszłości. To Oni staną przed nowymi wyzwaniami, którym będą musieli sprostać. Wierzę, że będą im w tym pomocne wiedza i kwalifikacje, które zdobędą na naszym uniwersytecie” — zaznaczył JM Rektor. QUOD FELIX, FAUSTUM, FORTUNATUMQUE SIT! Media o inauguracji: TVP 3 LUBLIN, Panorama Lubelska, 30.09.2020 r. (czas od 6:48) lublin.tvp.pl, Magazyn To nas dotyczy (wywiad z Rektorem) lublin.tvp.pl, Zdarzenia, Magazyn Reporterów (czas od 2:53) radio.lublin.pl, 30.09.2020 r. (galeria) radio.lublin.pl, 30.09.2002 r. (audio) lublin.uw.gov.pl, 30.09.2020 r. dziennikwschodni.pl, 30.09.2020 r. aktualizacja 15:19 kurierlubelski.pl, 30.09.2020 r. Kurier Lubelski (fragment skanu poniżej) Fot. Maciej Niedziólka / DKiWA
Inauguracji przewodniczył JM Rektor, prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk. W swoim przemówieniu zaznaczył, że doniosły dzień Inauguracji Roku Akademickiego skłania do refleksji nad naszym miejscem w świecie, nad rolą Uniwersytetu w rozwoju nauki oraz tym, jakiego Uniwersytetu potrzebuje zmieniająca się Polska.
„Dzisiejsza Inauguracja Roku Akademickiego w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie jest dla mnie przeżyciem wyjątkowym — jest bowiem początkiem mojej służby jako Rektora Naszej Uczelni w kadencji 2020-2024” — podkreślił prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk. Podziękował całej Społeczności Akademickiej za kredyt zaufania jakim go obdarzono. Wyraził także uznanie dla poprzednich Rektorów Uczelni za ich zaangażowanie w rozwój Uniwersytetu oraz rozbudowę jego infrastruktury.
Przed Uniwersytetem stoją nowe zadania i wyzwania, które prowadzić będą do rozwoju nauki a także wdrażanie osiągnieć na tym polu do gospodarki. Choć wskaźniki bibliometryczne (Impact Factor, Indeks Hirscha itp.) są bardzo ważne, należy pamiętać, że nauka to także praktyczna aplikacja osiągnięć badawczych w obszarach gospodarki — aspekt, który obecne metody ewaluacji uniwersytetów pomijają.
Miarą postępu naukowego jest dążenie do rozwiązania konkretnego problemu przez badania, którym towarzyszy cierpliwość i determinacja w realizacji założonych celów. Takie podejście przyczynia się do rozwoju i innowacji.
W ubiegłym roku akademickim zespoły badawcze naszej Uczelni realizowały 72 projekty na łączną kwotę prawie 21 mln zł. W 2020 r., we współpracy z podmiotami gospodarczymi realizowane są 93 projekty na łączną kwotę 5 mln zł. W bieżącym roku pracownicy Uniwersytetu złożyli 36 wniosków do NCN, 12 wniosków do NCBiR, 11 wniosków do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 3 wnioski w Horyzont 2020, z czego dofinansowanie uzyskał jeden realizowany na Wydziale Agrobioinżynierii.
Pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie opublikowali 2280 prac, z czego 1067 stanowiło oryginalne prace twórcze, w tym 606 w czasopismach Journal Citations Reports o łącznym Impact Factor wynoszącym 1243. Zgłoszone zostały także 4 wynalazki, 4 wzoru użytkowe oraz uzyskano 17 patentów i 6 praw ochronnych. 14 pracowników uzyskało stopień profesora, 12 doktora habilitowanego, a 21 stopień doktora.
JM Rektor zaznaczył, że w erze globalizacji Lublin, jako miasto łączące Wschód i Zachód Europy, powinno stać się miejscem integracji międzynarodowej. Niezbędna jest współpraca z naukowcami z innych uniwersytetów w Lublinie przez tworzenie zespołów badawczych, działań na rzecz promocji międzynarodowej oraz integracji potencjału badawczego.
Ważnym elementem działalności Uniwersytetu jest dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb otoczenia społeczno-gospodarczego. Tworzenie interesujących kierunków studiów, które odpowiadają na rzeczywiste zapotrzebowanie na rynku pracy, otwieranie nowych kierunków anglojęzycznych oraz wzmacnianie wymiany międzynarodowej to najważniejsze obszary działania na najbliższy czas.
W ubiegłym roku akademickim na 42 kierunkach studiów kształcenie realizowało prawie 7500 studentów, w tym 5800 na studiach stacjonarnych oraz 165 studentów z zagranicy. Do końca czerwca 2020 r. studia na Uniwersytecie ukończyło 75 100 absolwentów. W ramach programu Erasmus+ w ośrodkach zagranicznych studiowało 27 studentów, 10 wyjechało na praktyki, a 29 przyjechało studiować na naszym Uniwersytecie. Na 7 kierunkach studiów podyplomowych studiowało 146 uczestników, a na studiach doktoranckich i Szkole Doktorskiej kształcenie realizowało 76 doktorantów.
W roku akademickim 2020/2021 naukę w Szkole Doktorskiej rozpocznie 17 doktorantów w tym 7 realizujących doktorat wdrożeniowy i 1 doktorat w ramach programu NCB. Dotychczas w procesie rekrutacji na studia I stopnia i jednolite magisterskie w roku akademickim 2020/2021 największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki weterynaria, analityka weterynaryjna, behawiorystyka zwierząt, geodezja i kartografia, hipologia i jeździectwo, architektura krajobrazu, biokosmetologia i dietetyka.
Ważnym punktem uroczystości było wręczenie Medali Komisji Edukacji Narodowej, które wręczyła Lubelska Kurator Oświaty Teresa Misiuk. Otrzymali je: dr Zbigniew Bełkot, dr Urszula Bronowicka-Mielniczuk, dr hab. Witold Chabuz, prof. uczelni, dr hab. Wojciech Durlak, dr Małgorzata Goleman, dr hab. Monika Karaś, prof. dr hab. Renata Klebaniuk, dr hab. Agnieszka Kubik-Komar, prof. uczelni, prof. dr hab. Małgorzata Kwiecień, dr Jacek Mielniczuk, dr Zdzisław Otachel, dr hab. Renata Pyz-Łukasik, mgr Joanna Rączkiewicz-Gołacka, dr hab. Piotr Skałecki, prof. uczelni, prof. dr hab. Kazimierz Zawiślak.
Następnie nadszedł czas na najważniejszą część Inauguracji Roku Akademickiego — Immatrykulację Studentów.
Studentów I roku, którzy w imieniu swoich koleżanek i kolegów złożyli ślubowanie, przedstawiła Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki, dr hab. Urszula Kosior-Korzecka, prof. uczelni.
„Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy, które nas krępują” — tak swoje przemówienie skierowane do studentów rozpoczął Bartłomiej Szymczak, wiceprzewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego, studiujący na kierunku weterynaria. Podkreślił, że Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie jako ośrodek z pond 65-letnią tradycją ma wiele do zaoferowania. Życzył swoim koleżankom i kolegom wielu sukcesów, kolokwiów i egzaminów zdanych w pierwszym terminie oraz realizacji zamierzonych celów.
Pierwszy wykład w nowym roku akademickim pt. „Genomika w hodowli roślin” wygłosiła dr hab. Sylwia Okoń, prof. uczeni z Instytutu Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Wydziału Agrobioinżynierii. W swoim wykładzie profesor przedstawiła zagadnienia związane z analizą genomu w roślinach oraz wpływie jej zastosowania w doskonaleniu roślin uprawnych.
Z okazji Inauguracji Roku Akademickiego na ręce Jego Magnificencji Rektora prof. dr hab. Krzysztofa Kowalczyka napłynęło wiele listów i gratulacji, a ich wybór przedstawił zebranym Prorektor Ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą dr hab. Bartosz Sołowiej, prof. uczelni.
Gratulacje złożył także Wojewoda Lubelski Lech Sprawka. W krótkim przemówieniu nawiązał do wieloletnich osobistych relacji z naszym Uniwersytetem, podkreślając wkład Uczelni w rozwój naszego regionu w dziedzinie przemysłu rolno-spożywczego.
W tym szczególnym dniu był z nami prof. Andreas Börner, znakomity specjalista w dziedzinie genetyki roślin z Instytutu Leibniza Genetyki i Badań Roślin Uprawnych w Niemczech i od roku 2019 doktor honoris causa UP w Lublinie. Od niedawna jest on również Prezydentem the European Society for Plant Breeding Research (EUCARPIA). Profesor Börner w swoim przemówieniu podkreślał wieloletnią współpracę z naszym Uniwersytetem, a na ręce Rektora złożył wyjątkowy prezent: kolekcję nasion pochodzących z niemieckiego banku nasion, któremu przewodniczy.