Polska Sekcja CIOFF Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Art Traditionnels (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) prowadzi działania mające na celu wpisanie polskiego tańca narodowego „Poloneza” na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. > ochrona folkloru i sztuki ludowej, > utrwalanie i prezentowanie piękna tradycyjnych kultur różnych narodów oraz budzenie dla nich zrozumienia i szacunku, > rozwijanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie zachowania i popularyzowania folkloru i sztuki ludowej, > podnoszenie poziomu programowego i organizacyjnego krajowych i międzynarodowych festiwali, imprez folklorystycznych i wystaw sztuki ludow.
Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” UP w Lublinie jako czynny członek CIOFF, zachęca wszystkich pracowników i studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie do pomocy w ww. przedsięwzięciu i podpisania listy poparcia:
LISTA POPARCIA
CIOFF - Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, powstała w roku 1970 we Francji z inicjatywy jedenastu krajów członkowskich (wśród nich była Polska). Organizacja ta prowadzi dzialania w zakresie światowego mecenatu nad kulturą tradycyjną, m.in:
Organizacja od początku swojego istnienia jest członkiem UNESCO, obecnie na statusie oficjalnej partnerskiej organizacji pozarządowej. Struktura CIOFF opiera się na sekcjach narodowych, które reprezentują swoje kraje (aktualnie 67 + 51 krajów stowarzyszonych).
Jednym z narzędzi UNESCO, za pomocą którego Organizacja wypełnia swoje zadania wynikające z Konwencji z 2003 roku jest system list dotyczących niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Za ich pomocą Organizacja pragnie uwidocznić i promować dziedzictwo niematerialne, aby ukazać ludzką kreatywność i różnorodność kulturową, budując w ten sposób światowy pokój i dialog międzykulturowy.
Polonez jest narodowym polskim tańcem korowodowym o uroczystym charakterze. To jeden z nielicznych tańców dawnych wieków nadal żywotnych i popularnych. Warto podkreślić, że najznakomitsze Polonezy powstawały na emigracji. Do nich zaliczymy Polonezy okresów zaborów i walki o niepodległość. Skomponowany ok. 1794 Polonez Michała Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”, należy do reperuaru Zespółu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.