20-612 LUBLIN, ul. Głęboka 28
tel. (+81) 531 96 60,
fax. (+81) 531 96 69
W ofercie poczÄ…wszy do naboru 2016/2017
studia stacjonarne pierwszego stopnia (inżynierskie) trwają 3,5 roku,
niestacjonarne pierwszego stopnia (inżynierskie) trwają 4 lata;
możliwość wyboru specjalności po 4 semestrze:
Inżynieria Rolnicza i LeÅ›na to kierunek o charakterze techniczno-przyrodniczym, który przygotowuje do wykonywania zadaÅ„ inżynierskich ukierunkowanych na potrzeby rolnictwa oraz gospodarki żywnoÅ›ciowej i leÅ›nej. Studia pierwszego stopnia trwajÄ… 3,5 roku (7 semestrów), absolwent otrzymuje tytuÅ‚ zawodowy inżyniera. Studia drugiego stopnia trwajÄ… 1,5 roku (3 semestry), a absolwent otrzymuje tytuÅ‚ zawodowy magistra inżyniera.
Na studia pierwszego stopnia prowadzone sÄ… trzy specjalnoÅ›ci: technika motoryzacyjna i energetyka, odnawialne źródÅ‚a energii i ekoenergetyka oraz inżynieria żywnoÅ›ci. Studia drugiego stopnia prowadzone sÄ… w zakresie specjalnoÅ›ci technika motoryzacyjna i energetyka oraz odnawialne źródÅ‚a energii i ekoenergetyka. Absolwenci specjalnoÅ›ci inżynieria żywnoÅ›ci mogÄ… kontynuować studia na kilku kierunkach studiów drugiego stopnia prowadzonych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, m.in. na kierunku Inżynieria przemysÅ‚u spożywczego.
Kształcimy praktycznie!
Inżynieria Rolnicza i LeÅ›na to kierunek dajÄ…cy możliwość zdobycia ogólnej wiedzy technicznej z zakresu projektowania maszyn i procesów technologicznych oraz wiedzy i umiejÄ™tnoÅ›ci w zakresie eksploatacji obiektów technicznych, ich diagnostyki i naprawy, a także szczegóÅ‚owej wiedzy i umiejÄ™tnoÅ›ci zwiÄ…zanych z projektowaniem i nadzorowaniem procesów i systemów produkcyjnych nowoczesnego rolnictwa, przemysÅ‚u rolno-spożywczego i leÅ›nictwa.
W toku studiów studenci kierunku Inżynieria Rolnicza i LeÅ›na bÄ™dÄ… korzystać ze specjalistycznego sprzÄ™tu i oprogramowania w nowoczesnych laboratoriach dydaktycznych Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej. SÄ… to m. in. laboratoria:
STAWIAMY NA PRAKTYKĘ!
• zajÄ™cia terenowe i praktyczne
• samodzielne przeprowadzanie badaÅ„ w trakcie zajęć
• praktyki obowiÄ…zkowe i ponadprogramowe m. in. w:
- zakładach produkcyjnych i naprawczych maszyn rolniczych
- firmach motoryzacyjnych, transportowych i spedycyjnych
- stacjach obsÅ‚ugi pojazdów
- lasach i tartakach
- elektrowniach i elektrociepłowniach
- zakładach produkujących lub instalujących urządzenia i systemy OZE
- zakÅ‚adach przetwórstwa spożywczego
• staże i praktyki zagraniczne
• wymiana miÄ™dzynarodowa w ramach programu Erasmus oraz krajowa poprzez program MOSTAR
• wsparcie Biura KsztaÅ‚cenia Praktycznego i Rozwoju Kompetencji
• lektoraty z jÄ™zyków obcych uwzglÄ™dniajÄ… sÅ‚ownictwo specjalistyczne, typowe dla danego kierunku
• koÅ‚a naukowe: Motoryzacji Rolnictwa, Ekoenergetyków, Transportu i Spedycji, Inżynierii Spożywczej, ChÅ‚odnictwa, Komputerowego Projektowanie Procesów Inżynierii Spożywczej CAE, Gospodarki Wodno - Åšciekowej i wiele innych kóÅ‚ i organizacji studenckich, w których można rozwijać zainteresowania.
PrzykÅ‚ady przedmiotów:
Program studiów obejmuje treÅ›ci ksztaÅ‚cenia m.in. z zakresu: konstrukcji maszyn, elektrotechniki i elektroniki, automatyki, techniki cieplnej i gospodarki energetycznej, produkcji rolniczej i leÅ›nej, technologii żywnoÅ›ci, pojazdów rolniczych i leÅ›nych, maszynoznawstwa oraz eksploatacji maszyn rolniczych, leÅ›nych i przetwórstwa spożywczego, a także organizacji produkcji rolniczej i usÅ‚ug oraz zarzÄ…dzania i logistyki w przedsiÄ™biorstwie.
Program studiów uzupeÅ‚niajÄ… przedmioty odpowiadajÄ…ce specyfice specjalnoÅ›ci.
Na specjalnoÅ›ci technika motoryzacyjna i energetyka sÄ… to m.in.: elektrotechnika i elektronika samochodowa, silniki spalinowe, ocena i wycena pojazdów rolniczych, infrastruktura energetyczna, potrzeby energetyczne maszyn i urzÄ…dzeÅ„ rolniczych oraz komputerowe projektowanie pojazdów.
Na specjalnoÅ›ci odnawialne źródÅ‚a energii i ekoenergetyka to m.in.: biogazownie rolnicze i przemysÅ‚owe, technologie pozyskiwania i zagospodarowywania biomasy roÅ›linnej, geotermia, biopaliwa i maszyny cieplne, infrastruktura energetyczna i prawo energetyczne oraz energetyczne wykorzystanie produktów ubocznych przemysÅ‚u spożywczego, odpadów komunalnych i przemysÅ‚owych. Specjalność inżynieria żywnoÅ›ci oferuje przedmioty z zakresu: inżynierii przetwórstwa owoców i warzyw oraz surowców zwierzÄ™cych, przetwórstwo zbożowo-mÅ‚ynarskie i piekarstwo oraz technologiczne projektowanie zakÅ‚adów spożywczych.
Na specjalności systemy komputerowe w inżynierii produkcji to m.in.: systemy i sieci komputerowe, komputerowe wspomaganie projektowania maszyn rolniczych, systemy wizualizacji i monitoringu, agrorobotyka, programowanie aplikacji mobilnych, systemy agrotroniczne.
Perspektywy zawodowe
Interdyscyplinarne wyksztaÅ‚cenie umożliwi absolwentom pracÄ™ na stanowiskach inżynierskich w różnych gałęziach produkcji, szczególnie w tych, które realizujÄ… zadania produkcyjne i eksploatujÄ… nowoczesne zautomatyzowane urzÄ…dzenia techniczne w rolnictwie, gospodarce żywnoÅ›ciowej i leÅ›nej, energetyce, inżynierii Å›rodowiska oraz transporcie i spedycji.
Absolwenci mogÄ… podjąć pracÄ™ w zakÅ‚adach produkcyjnych i naprawczych maszyn rolniczych, ogrodniczych i leÅ›nych, przedsiÄ™biorstwach zajmujÄ…cych siÄ™ produkcjÄ… urzÄ…dzeÅ„ i systemów OZE oraz pozyskiwaniem energii ze źródeÅ‚ odnawialnych i obrotem energiÄ… na rynkach lokalnych. Absolwenci mogÄ… podjąć pracÄ™ również w zakÅ‚adach projektowania maszyn i urzÄ…dzeÅ„ dla potrzeb produkcji rolniczej, w instytucjach handlowych sprzedaży sprzÄ™tu dla rolnictwa, leÅ›nictwa oraz przetwórstwa żywnoÅ›ci, a także w przedsiÄ™biorstwach i instytucjach zajmujÄ…cych siÄ™ przetwórstwem produktów rolniczych (zakÅ‚ady przetwórstwa owoców i warzyw, przetwórstwa miÄ™snego, zakÅ‚ady zbożowe) i obrotem żywnoÅ›ci.
Absolwenci bÄ™dÄ… także przygotowani do pracy we wÅ‚asnych gospodarstwach rolnych oraz do organizowania i prowadzenia przedsiÄ™biorstw usÅ‚ugowych i doradczych w zakresie rolnictwa, leÅ›nictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego, motoryzacji i ekoenergetyki. MogÄ… podjąć pracÄ™ również w szkolnictwie zawodowym oraz organach administracji samorzÄ…dowej i paÅ„stwowej, których zakres dziaÅ‚ania jest zwiÄ…zany z rolnictwem i energetykÄ… odnawialnÄ….
Absolwent bÄ™dzie posiadaÅ‚ także wiedzÄ™ dotyczÄ…cÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ci inżynierskiej w obszarze zintegrowanych systemów monitorowania, kontroli, nadzoru i sterowania procesami produkcyjnymi, w tym systemów informatyki przemysÅ‚owej, wykorzystania programowalnych ukÅ‚adów sterowania, przetwarzania sygnaÅ‚ów, robotyki i oprogramowania robotów.
REKRUTACJA
|
Rekrutacja na studia odbywa siÄ™ drogÄ… elektronicznÄ… za pomocÄ… systemu IRK. Osobiste konto rejestracyjne sÅ‚uży do zÅ‚ożenia aplikacji na wybrany kierunek (kierunki), a także jest jedynym źródÅ‚em przekazywania kandydatowi informacji o wyniku postÄ™powania rekrutacyjnego.
O przyjęcie na studia pierwszego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości.
PostÄ™powanie kwalifikacyjne na studia I stopnia dla kandydatów:
- z tzw. nowÄ… maturÄ… oparte jest na wynikach części pisemnej zewnÄ™trznego egzaminu maturalnego. W ocenie konkursowej stosowane sÄ… mnożniki odnoszÄ…ce siÄ™ do ocen z przedmiotów zdawanych na maturze na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
- z tzw. starÄ… maturÄ… oparte jest na konkursie Å›wiadectw dojrzaÅ‚oÅ›ci. JeżeLi kandydat nie zdawaÅ‚ egzaminu dojrzaÅ‚oÅ›ci z przedmiotów objÄ™tych konkursem, wówczas brane sÄ… pod uwagÄ™ oceny koÅ„cowe z tych przedmiotów uwzglÄ™dnione na Å›wiadectwie ukoÅ„czenia szkoÅ‚y.
- Laureatów i finalistów olimpiad i konkursów: w zależnoÅ›ci od tematyki konkursu lub olimpiady uwzglÄ™dnia siÄ™ zasady preferencyjne.
Przedmioty maturalne uwzględniane w rekrutacji: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: matematyka, biologia, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, geografia.
Mnożniki stosowane w ocenie konkursowej:
poziom podstawowy |
poziom rozszerzony |
|
Język obcy: | 1.3 | 2.0 |
Jeden przedmiot do wyboru: | 2.0 | 4.0 |
KONTAKT W SPRAWIE REKRUTACJI:
Centrum Dydaktyki i Spraw Studenckich:
tel. 81 445 66 45
Wydział Inżynierii Produkcji
tel. 81 531 96 69