BiH   Witamy na Wydziale Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki!
Menu

20-950 LUBLIN, ul. Akademicka 13
tel. (+ 081) 445-69-91, 445-65-81, 445-66-11
O nas

« wstecz

 

Zakład Biologii Eksperymentalnej i Środowiskowej ma krótką historię. Utworzono go dn. 28.06.2011. W skład jego weszli pracownicy Katedry Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej zajmujący się polowymi, fermowymi i laboratoryjnymi badaniami na drobiu i pszczołach. W przeszłości jako zwierząt modelowych używano Drosophila melanogaster i przepiórek, a obecnie pszczół i przepiórek.

 

 Prekursorami badań drobiarskich byli Prof. Dr hab. Lura Kaufman (światowej sławy naukowiec) a następnie Prof.dr hab. Józef Zięba i dr hab. Witold Głuchowski. Laboratoryjne prace na przepiórkach rozwinął dr Andrzej Witkowski. Prace na drozofilach zapoczątkowała, pracująca także na drobiu dr Maria Lorkiewicz, a rozwinął Prof. dr hab. Jerzy Paleolog (pełne nazwisko Jerzy Demetraki Paleolog). Prace na drozofilach nie są obecnie prowadzone.

 

 Prace na pszczołach rozpoczęli i kontynuowali dr hab. Jan Woźnica i dr Ryszard Jagieło. Dołączył do nich Jerzy Paleolog, który przeprofilował badania z gospodarki pasiecznej i żywienia na genetykę i behawiorystkę. Rozpoczęto także badania laboratoryjne wykorzystując pszczoły jako zwierzęta modelowe.

 

 

 

 

Opis dzisiejszej działalności i pełny skład osobowy zamieszczono w innych zakładkach tej strony.

 

 

Stacja badawcza 

 

 

 

 W  Gospodarstwie Pomocniczym w Felinie, w odległości około 11 km  od siedziby naszego zakładu (Lublin ulica Doświadczalna) znajduje się Stacja Doświadczalna im Lury Kaufman. Stacja należy do Katedry Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej.  W ramach tej stacji funkcjonuje ferma drobiu, łącznie z laboratoryjną hodowlą przepiórek, oraz pasieka. W obu tych placówkach badania prowadzą pracownicy naszego  Zakładu.